Şantiyelerde Motivasyon ve Takım Ruhu (05.10.2014) (Ahmet Özürün)

Başlatan Ahmet Özürün, Ekm 27, 2016, 09:59 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Özürün

Şantiyelerde Motivasyon ve Takım Ruhu (05.10.2014) (Ahmet Özürün)

Tüm camianın kurban bayramı mübarek olsun... Bu bayram günü biraz keyiflice ve sizleri yormayan  bir konu olsun istedim.

Teknik eleman iseniz yolunuz iyi kötü'' şantiyeden'' geçer. Hatta şantiyeciliğin meslek olduğuna  bile inanılır. Şantiyede çalışanlara ne iş yapıyorsun diye sorun size; Şantiyeciğim der. O dev eserler, yapılar hep şantiyecilerin marifetleridir. Ama bazı şantiyeler vardır ki ;Malzeme, ekip ve kapital  sorunu olmasa bile sıkıntılı ,yoran, yıpratan şantiye çalışanları ile karşılaşırsınız. Bu şantiyelerde ilk  incelediğinizde gözünüze moralsizlik ve takım ruhunun olmaması çarpar. Şantiyelerde imalat kalemi artıkça iyi organize ve planlama ön plana çıkar. Mümkün olduğu kadar  mikro planlama ve saplama tabloları ile süreci çok iyi takip etmek gerekir. Karşılaşılacak sorun ve  problemler karşısında neler yapılmamalı hep beraber bakalım. Şantiyelerdeki motivasyonsuzluk genelde sosyal sorunlardır. Bu sosyal sorunlar iş kalitesinden tutun  üretime kadar etkilemektedir.'' Şantiyede ilk icraat denilince ''Şantiye kurulumu çalışması, yol, su  elektrik ve barınma olacaktır.''(Fevzi Akkaya STFA)Üretimle beraber şantiye kurulumunun yapılması üreten personelin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecektir. Mümkün olduğu kadar ilk önce  şantiye kurulumu ve diğer argümenler tamamlanmalıdır. Ardından üretime başlanılmalıdır. Şantiye kampını tıpkı bir bir ilçe ,kasaba, köy gibi düşünmek gerekir. Alt yapı, elektrik, çöp, su,banyo,  sıcak su, çamaşırhane, ütühane, koğuşlar, yemekhane, revir gibi bölümlerin çok iyi tasarlanıp  mümkün olduğu kadar idari ofis ve üretim sahası ile yan yana ve iç içe ilişkilendirilmemelidir. Üreten  insanın en çok bu yukarıdaki işlevlerin olumsuz olduğu takdirde motivasyonun ve buna bağlı olarak  üretiminde zamanla periyodik olarak düşeceğini göreceklerdir. Kampın en çok dikkat edilecek önemli  noktaları hiyjen olması ,gece gürültü olmaması ve yemeklerin kalitesidir.(TS EN 8985 uygun  olmalıdır.)

Motivasyonu etkileyen bir başka unsur şu dur; Şantiyelerde doğru insanı doğru yere  koymalısınız...Örneğin;Bilgisayarı iyi olan planlama mimarını betonarme imalatın başına koymak ne  kadar yanlış olduğu görmekteyiz,,,, Şantiyelerde eğitimler sürekli verilmelidir. Eğitim sonucu  uzmanlaşmış kadroya hakim olursunuz .Hatta arazi şartları yorucu olan şantiyelerde revir bölümünde  Psikolojik Performans uzmanı bulundurmak çok verici olacaktır. Uzmanlaşmış kadroların sayesinde  işini seven bireyler oluşur. Artık bu motivasyonla başarı kaçınılmaz olacaktır. Şantiyede çalışanlarınızın başarısına ilişkin duygu durumu, kendi başına büyük bir ödül içeriği taşır. Bir  çok organizasyon, iyi yapılan işleri takdir etmek amacıyla ikramiyeler, hediyeler ve daha başka maddi  ödüller kullanır. Maddi ödüller işçinin üretkenliğini etkiler, bu ödülleri kaldırmayı deneyin, neler  olacağını görürsünüz. Buna karşılık, insanların işlerine, takım ve organizasyonlarına olan kişisel  bağlılığı güçlendiren manevi ödüllerin onlar üzerindeki etkisi , başarı duygusu, kendini gerçekleştirme  duygusu sağlar ve üretkenliği güçlü biçimde etkiler.



Şantiyelerde problem çözme teknikleri kullanma neyi gerektirir???

-Sorunu tanımlama
-Çözüm odaklı olma,
-İlgili ve bilgili kişileri bir araya getirme,
-Takım çalışması yapma,
-Ortak aklı kullanma,
-Tekniklerin kurallarını etkin işletme,
-Etkin iletişim kurma,
-Takım içi informal iletişimi geliştirme,

''Bir araya gelmek bir başlangıçtır, Bir arada kalmak bir ilerlemedir, Bir arada çalışmak başarının taa kendisidir.'' Takım olmak önce insana mahsus değildir. Bu çalışmayı Yaban kazları yapmış. Yaban kazlarının ''V'' şeklinde uçtuğunu hepimiz görmüşüzdür. .Bilim adamları bu yaban kazlarını neden böyle uçtuklarını araştırmışlar ve incelemişler .




Şu veriler çıkmış;

''V ''şeklinde uçulduğunda uçan her kuş kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece ''V'' şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu birbirlerinin kanat çırpışları ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzilerini %70 oranda uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış.

''V '' grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konuma geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; Böylece her kaz grubun her noktasında yer almış oluyor.

Grupda ki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçmayacak duruma gelirse; Düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta/yaralı kazın yanına gidiyor.Tekrar uçabilene kadar onunla beraber yaralı kuşu asla terk etmiyorlar.(Ya da ölümüne kadar).Daha sonra kendilerine bir başka kaz grubu buluyorlar. Hiç bir kaz grubuda bu şekilde katılan arkadaşlarına itiraz etmiyorlar..
Özelikle şantiyelerde orta ve üst düzey yönetici arkadaşların takım ruhu oluşturmak için bazı etmenleri iyi incelemelidir.



Takım ve bütünleşme olamamanın nedenleri nedir ?;

-Kendisine çok güvenme güç gösterisi yapma ,
-Toplantılarda lafı kapmak için fırsat kollama karşısındakini dinlememe,
-Mutlaka düşündüklerini söylemeyi amaçlama,
-Takımda üye olarak çalışmak istememe,
-Temel görüşü kendi görüşlerini oluşturmasını isteme,
-Ne pahasına olursa olsun haklı çıkmayı amaçlama,
-Agresif ve reaktif davranışları sonucu haklı olduğu konuda bile zaman zaman eksi puan alarak başlama,
-Takım içinde erime,


Şantiyelerde takım ruhu oluşturmak için kısaca yapılması gereken nedir ?;

-Ham fikirlerle ortaya çıkmak,
-Görev bilinci aşılamak ve göstermek,
-Liderlik vasfı benimsemek,
-Kendinden yetenekli kişilerle çalışmaktan rahatsız olmamak,
-Konuşmaya başlayınca konuya hakim olmak ve dinletmek(her konuya çok iyi çalışmak ve hakim olmak),
-Laf kapma derdi olmamak,
Amaçları haklı olmak için değil doğruyu bulmak,
-Üslubu yaklaşımı yapıcı olmalı ve görüşler karşısındakini rahatsız etmemeli,
-Sevilmek ve saygı duyulmak.
-Hedef büyütücü yönde çalışmak.



Şantiyelerde üst ve orta düzey yöneticilerin problem karşısında toplantılarla çözüm aramalıdır. Toplantı olmayan yerde dedikodu hakim olur. Çünkü toplantılar çözüm arama yeridir. Karşılaştığınız sorunu eleştirirseniz sorun iki katına çıkar, düşünürseniz yerinde sayar, çare ararsanız sorun olmaktan çıkar..


Problemlere çözüm arama toplantılarını şu başlıklar altında toplayabiliriz;

A.)Sürekli Geliştirme teknikleri
1.)PUKÖ Döngüsü,
2.)5N 1K Tekniği

B.)Fikir üretme Teknikleri
1.)Beyin Fırtınası,
2.) Altı şapkalı düşünme tekniği,
3.) Kuvvet/Güç alanı analizi,
4.)Odak Grupları,
5.)Mülakat

C.)Problem Analiz teknikleri
1.) Akış diyagramı
2.) Sebep-sonuç Diyagramı(Balık kılçığı),
3.) Radar diyagram analizi,
4.) Ağaç Diyagramı,
5.) ilgi diyagramı,
6.)Yoklama kağıtları
7.) Kuvvet/Güç analizi,
8.) Delphi Tekniği

D.)Önerileri/nedenleri öncelikleri değerlendirme teknikleri
1.)İlişki diyagramı,
2.)Etkinlik analizi,

E.)Karar verme teknikleri;
1.) Nonimal Grup tekniği,
2.)Çoklu oylama tekniği,
3.)Hedef saptama (Bencmarking)tekniği

F.)Veri toplama ,veri analizi ve değerlendirme teknikleri
1.)Anketler,
2.)Histogram
3.)Pareto diyagramı,
4.)Kontrol tablosu(çetele),
5.)Serpme diyagramı,
6.)Hareket çizelgesi,
7.)Kontrol çizelgesi
8.)Kontrol Yaprakları
9.)Dağılım diyagramı
10.)İşletim şemaları
11.)Kontrol çizelgesi


Problemleri çözme tekniklerinin en büyük amaçlarından biri toplantıların sürekliliğini sağlarken astların haklarını korumak ve haksızlığa sessiz kalmamaktır. Öfke yönetimine hakim olan ve dinleyen, müzakerelerle ikna turları sabırla yaptığınızda takım ruhu heyecanını kuruyorsunuzdur.. Artık takım ruhu oluşmakta ve kenetlenmektedir.

Toplantılarda ve mülakatlarda vücut dilini de takip etmek zorundayız ,bu bize toplantının nasıl bir yol izlediğini ve seyir ettiğini bilgilendirecektir.Ona göre kendimize strateji belirlememiz gerekir.







Ciddiyet ile asık suratlılık çok farklı şeylerdir. İkisini karıştırmamak lazım. Düşüneceğiz, Katılacağız , katılım isteyeceğiz ,dinleyeceğiz . Değişik görüşlere fırsat vereceğiz, Gelişim ve değişim isteyeceğiz, Konuşma yerine fikir üreteceğiz, İşimizi eğlenceli yapmalıyız ,yapmalıyız ki sorunlar kendiliğinden kalksın. Başarıya ben yaptım yerine biz yaptık söylemeyi sakın unutmayın.
Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz.(Japon atasözü)

Teşekkürederim.


05.10.2014
Ahmet Özürün
İnşaat Mühendisi


Kaynaklar;
-Tarım ve Köy işleri bakanlığı makalesi,
-İnsan kaynakları ve yönetimi, kitabı (Prof.Dr.Lale Tüzün)