NEDEN TS 708/2010

Başlatan Ahmet Özürün, Ekm 13, 2016, 08:04 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Özürün

NEDEN TS 708/2010  

İşim gereği, statik proje yapan arkadaşların projeleri  önümüze  geldiğinde ilk önce  parametreler kısmına bakıyorum. Görüyorum ki bazı inşaat mühendis arkadaşların hala çelik sınıfını ; St III yazanlara  rastlamaktayım.

Halbuki bu TS 708/1996 yönetmeliğinin revize olduğundan beri bu kıstaslar değişmiştir.  TS 708/1996'nın yerine  TS 708/2010 yönetmeliği gelmiştir. Yönetmelik de dikkat edeceğimiz en önemli unsur ise  çelik kalite isimlerinin  tamamen değişmesidir.

TS708/2010 Yönetmeliğini İndirmek İçin Tıklayınız

Yukarıda ki  tabloda görüldüğü gibi artık St-III'ler ve ST-I 'ler  artık miyad olmuştur.

Yapılarda TS 708/2010 yönetmeliğine göre  en önemli çelik kalitesi B 420 C 'dir. Çünkü Türkiye'nin 1.ve 2.deprem bölgelerinde bu çelik kalitesi mutlaka kullanmak zorunda olmalıyız. Sünekli düzeyi sağlamak  için bu çelik sınıfı oldukça idealdir. Şantiye şefleri arkadaşlar bilirler. Demirci formeni bağırır,''Şef bu demir etriyeye  gelmiyor , hemen  kırılıyor'' İşte bunun nedeni Statik proje müellifi arkadaşın çelik kalitesinin doğru seçim yapmaması veya şantiye gelen çeliğin projeye uygun denetlenmeden istiflenmesidir.

Sünekli düzeyi sağlamak amacıyla B 420 C çelik kalitesini her statik proje müellifi arkadaşların projelerinde bilinçli olarak kullanması  gerekmektedir. Çünkü en büyük esprisi Agt uzamasının başlama noktasıdır. Aynı hassasiyeti şantiye şefi arkadaşında siparişlerinde ve çelik istiflerinde çok hassas davranmalıdır. sadece irsaliye ya da  çelik etiketlerin kontrolünü  yaparak olayı kapatmamalıdır. Mutlaka açma kapama testlerini ihmal etmeden yapmalılardır.

Ölçümlerde kesinlikle elektronik kumpas kullanılmalıdır. Ayrıca gelen çeliklerin şantiyede yiv ve diş  kontroleri de  yapılmalıdır. Çünkü bu çelik kalitesi bilinçli tüketilmediğinden ve talep de olmayınca , çelik fabrikaları bu çelik kalitesini az üreterek piyasa yeterli sürmemektedirler. Hiç unutmam liman şantiyemizde  6.000 ton B 420 C çelik kullanılması gerekiyordu . Fakat satın alma birimi bu çeliği piyasada bulmak da   oldukça  zorlanmıştı. Bunu fırsat bilen  tedarikçi firmalarda  B 420 C etiketleri altında B 500 B çelikleri  sararak tırlarla şantiyeye  gönderdiğini şahit olduk.

2016 DBYBHY de taslağını inceleyemedim ama mutlaka 1.ve 2. Deprem bölgelerinde yapılarda  B 420 C çelik kalitesini  kullanılması  artık farz olmalıdır.

Bu çelik kalitesinin yapılarda önemini odalarda, seminerlerde  ve kongrelerde vurgulayarak anlatmalıyız. Çünkü öyle tablolarla karşılaşıyorsunuz ki  ve şaşırıyorsunuz.. İstanbul hatta Türkiye'nin en büyük yapı laboratuvarın da B 420 C çelik kalitesinin çekme test formlarında  Agt uzama değerlerinin  yer almadığını gördüm. Daha da kötüsü çekme testlerin grafiksel dökümanları yoktu. Yani Excel'den gelen dökümanlar önümüze konulduğunda yetkililere  şu soruyu sorduk. ;''Neden çekme  test grafikleri yok'' ,Cevap ise  hayli şaşırtıcıydı.'' Çekme makinemizin  yazılımı  bu şekilde'' diye  bir ifade ile karşılaştık.

Yapı denetim görevlileri  ve yapı laboratuvar personeli numune için alınan  çeliklerin  yiv dişlerinin de kontrol edilerek almalıdırlar. Bu testleri yapan  teknisyen , tekniker ve mühendis  arkadaşlarında  ciddi bir şekilde  eğitimlerden geçmeleri gereklidir.

Kısacası sözün özü sevgili arkadaşlar şairin dediği gibi
'''En iyisi çifte su verilmişidir çeliğin.''',

Hoşçakalın.

13.10.2016
Ahmet Özürün
İnşaat Mühendisi